Ta lekcja jest częścią tematu Relacje w środowisku medialnym na poziomie szkoła podstawowa 1-3.

Lekcja: Co mogę powiedziec o sobie innym?

Wiedza w pigułce do lekcji ”Cyfrowy portret, czyli kilka słów o wizerunku w internecie”.

Uczestnicy coraz częściej w swoim życiu będą mieli okazję znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba się przedstawić i opowiedzieć o sobie kilka zdań. W trakcie zajęć dzieci nauczą się, co i w jaki sposób warto o sobie opowiedzieć w kontaktach bezpośrednich i przez internet.

• potrafią się przedstawić, powiedzieć o sobie kilka zdań;
  • wiedzą, że obcym nie udziela się wszystkich informacji na swój temat, rozumieją, po co stosuje się awatary i nicki;
  • potrafią stworzyć swój symbol (który mógłby służyć jako awatar) i wymyślić nick.

Poproś uczestniczki i uczestników, żeby każdy na kartce narysował słoneczko i napisał w nim słowo „ja”. Potem obok promieni każdy pisze, co może i chce o sobie powiedzieć. Poproś kilkoro chętnych, żeby pokazali swoje słoneczka klasie. Powiedz dzieciom, że prezentowanie się w krótkiej wypowiedzi jest trudne i często nawet dorośli mają z tym kłopot. Powiedz, że na tej lekcji nauczą się, jak można o sobie opowiadać.

Przeczytaj głośno wypowiedzi dzieci (Materiał pomocniczy ”Prezentacje”). Powiedz uczestnikom i uczestniczkom, że nie wszystkich informacji o sobie należy udzielać obcym. Podziel tablicę pionową kreską na pół. Poproś uczestniczki i uczestników, żeby ocenili, które elementy przeczytanych wypowiedzi są właściwe, by przekazać je obcym (imię, hobby, zainteresowania), a których informacji nie udzielamy obcym (np. informacje o nazwisku, adresie, majątku rodziców, o swoich słabych stronach). Powiedz, że nie warto przy przedstawianiu się mówić źle o sobie. Każdy ma dobre strony oraz mogące zaciekawić innych zainteresowania i o nich warto opowiadać.

Powiedz uczestnikom i uczestniczkom, co to jest awatar i nick. Podziel grupę na pary. Każdej parze daj Materiał pomocniczy ”Awatary”. Poproś, żeby uczestnicy zastanowili się, co narysowane awatary i podane nicki mówią o ich właścicielach. Kim może być człowiek, który ma taki nick i awatar? Co lubi? Czym się interesuje? Wybrane osoby poproś o przedstawienie wyników pracy.

Rozdaj kwadratowe samoprzylepne karteczki. Poproś, żeby każdy stworzył swój awatar i nick. Powiedz, że awatary i nicki to częsty sposób prezentowania się w internecie. Poproś uczestników, żeby przykleili karteczki do tablicy. Pobaw się z uczestnikami w zgadywanie, która karteczka jest czyja. Niektóre pewnie będzie trudno zgadnąć. Powiedz, że nicki i awatary niewiele o nas mówią, bo nie zawsze dobrze odgadniemy, co użytkownik chciał o sobie powiedzieć.

Powiedz uczestnikom, że awatary i nicki tworzymy, żeby się zaprezentować, ale także żeby zachować anonimowość w internecie. Przypomnij, że wśród obcych (także w internecie) nie podaje się swojego nazwiska, adresu, informacji o zarobkach rodziców ani o tym, co się posiada. Podobnie jak nie opowiadamy o prywatnych sprawach ludziom spotkanym na ulicy, nie robimy tego w internecie. Przypomnij, że za awatarem i nickiem może stać ktoś zupełnie inny, niż sobie wyobrażamy.

• rozumieją, na czym polega zaprezentowanie siebie przed obcymi?
  • wiedzą, co to jest nick i awatar oraz potrafią stworzyć własne nicki i awatary?
  • rozumieją, że pewnymi informacjami nie należy dzielić się z obcymi?

Kontynuację lekcji można przeprowadzić w pracowni komputerowej. Uczestnicy tworzą swoje awatary w rysunkowym programie komputerowym.

Co można o sobie powiedzieć innym? Wybierz zdania, które są zgodne z elementami dobrej prezentacji siebie przed obcymi. (2, 4, 5, 7, 10)

1. Nazywam się Kozłowski i nic więcej nie mam do dodania.

2. Mam na imię Kasia, lubię śpiewać.

3. Mój tata zarabia tyle, że stać go na bardzo drogi komputer.

4. Hoduję ryby w akwarium.

5. Nie przepadam za szkołą, ale jestem dobry w sporcie i bardzo to lubię.

6. Mam w domu dwa tablety i telewizor tylko dla siebie.

7. Bardzo lubię czytać książki detektywistyczne.

8. Jestem beznadziejny z polskiego.

9. Mieszkam przy Wiśniowej 11.

10. Najbardziej lubię filmy o duchach i wampirach.

nick
(z ang. nickname — przezwisko, pseudonim), podpis (niebędący imieniem i nazwiskiem) wykorzystywany przez użytkowników sieci.
awatar
wizualna reprezentacja uczestnika mediów społecznościowych. Może być prostą grafiką (np. na forach), zdjęciem (np. na portalach społecznościowych) lub też skomplikowanym trójwymiarowym modelem (np. w grach). Awatarowi zwykle towarzyszy nick.