1%
Logo akcji 1%

Czy wiesz, że możesz nam pomóc rozwijać Edukację Medialną, przekazując 1% swojego podatku? To bardzo proste - wystarczy, że w zeznaniu podatkowym podasz nasz numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały

45m
Nie wymaga dostępu do Internetu
Bez Internetu

Ta lekcja jest częścią tematu Etyka i wartości na poziomie wych. przedszkolne.

Lekcja: Dobrzy i źli bohaterowie

wróć do spisu treści

Wiedza w pigułce ?

-

wróć do spisu treści

Pomysł na lekcję ?

Na podstawie przeczytanej bajki dzieci tworzą swojego dobrego i złego bohatera bajki.

Cele operacyjne

Uczestnicy i uczestniczki:

  • umieją na podstawowym poziomie rozróżnić dobro i zło w mediach np. potrafią wskazać złe postępowanie bohatera oglądanego filmu.

Przebieg zajęć

1.

Wybierz dowolną bajkę, w której wyraźnie wskazani są dobrzy i źli bohaterowie, np. „Bajkę o Czerwonym Kapturku”. Przeczytaj dzieciom całą bajkę dla przypomnienia (możesz też skorzystać z dowolnego audiobooka dla dzieci z portalu Wolne Lektury http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/).

2.

Po lekturze bajki poproś dzieci, by rozróżniły dobre i złe postaci. Następnie zaproponuj zabawę. Podziel miejsce do ćwiczeń ruchowych na dwie połowy (np. długą wstęgą). Jedna połowa będzie przeznaczona dla dobrych bohaterów bajek, a druga dla złych. Dzieci swobodnie spacerują po całej sali do akompaniamentu dowolnej muzyki relaksacyjnej np. z odgłosami lasu. Nauczyciel w wybranym przez siebie momencie wyłącza muzykę i głośno wypowiada nazwę dowolnej postaci z bajki np: „Kopciuszek”. Dzieci stają na baczność na wybranej odpowiednio połowie. Spacerowanie powraca, kiedy dzieci znów usłyszą muzykę.

3.

Po zabawie ruchowej zaproponuj dzieciom, by wymyśliły swojego bohatera z bajki. Może być dobry lub zły itd. Zaproś dzieci do stolików i wręcz szablony z zarysem postaci. Zadaniem uczestników będzie narysowanie nowego bohatera.

Ewaluacja

Czy po przeprowadzeniu zajęć ich uczestnicy i uczestniczki:

  • rozumieją, że postaci dobre i złe różnią się od siebie?

Opcje dodatkowe

wróć do spisu treści

Materiały ?

wróć do spisu treści

Czytelnia ?

  • Campbell Joseph, ”Bohater tysiącu twarzy”, Nomos Zakład Wydawniczy, 2013/
wróć na górę