1%
Logo akcji 1%

Czy wiesz, że możesz nam pomóc rozwijać Edukację Medialną, przekazując 1% swojego podatku? To bardzo proste - wystarczy, że w zeznaniu podatkowym podasz nasz numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały

45m
Nie wymaga dostępu do Internetu
Bez Internetu

Ta lekcja jest częścią tematu Kreatywne korzystanie z mediów na poziomie wych. przedszkolne.

Lekcja: Nagrywamy głosy

wróć do spisu treści

Wiedza w pigułce ?

Tu wklej link…

wróć do spisu treści

Pomysł na lekcję ?

Podczas lekcji dzieci poznają podstawowe media. Dowiedzą się czym jest audycja radiowa, będą sami tworzyć własną nagrywając swoje głosy.

Cele operacyjne

Uczestnicy i uczestniczki:

  • wiedzą, że można nagrać oraz odtwarzać odgłosy przyrody i własnej mowy
  • umie wskazać, podawać nazwy oraz opisywać własnymi słowami do czego służą radio, telewizja, komputer i telefon komórkowy

Przebieg zajęć

1.

Ustaw dzieci w dużym kole i rozdaj każdemu z nich woreczek gimnastyczny. Powiedz im, że na dźwięk akompaniamentu ćwierćnutowego będą maszerować w jednym kierunku, a na pauzę w muzyce zatrzymają się. Po usłyszeniu hasła, będą wykonywać działanie ruchowe. Hasło „radio” – dzieci odchodzą z koła, kładą się na podłodze z głową na woreczku i naśladują, że słuchają radia. Hasło „telewizja” – wszyscy siadają na podłodze w siedzie skrzyżnym, stawiają worek na jednym boku przed sobą, a następnie udają, że oglądają telewizję. Hasło „komputer” dzieci siadają w kole twarzami do siebie, następnie kładą woreczek przed sobą i dotykają go naśladując pisanie na klawiaturze. Hasło „telefon komórkowy” wszyscy odchodzą z koła, przykładają woreczek do ucha i swobodnie chodzą po sali naśladując ruchami i odgłosami dźwiękonaśladowczymi rozmowę telefoniczną. Po każdym działaniu ruchowym dzieci wracają do maszerowania w rytm akompaniamentu ćwierćnutowego.

2.

Posłuchaj z dziećmi fragmentu audycji radiowej dla nich przeznaczonej. Możesz wykorzystać nagrania dostępne w internetowych archiwach rozgłośni radiowych lub wysłuchać audycji nadawanej o określonej porze. Wytłumacz dzieciom czym jest radio i audycja radiowa.

3.

Zaproponuj dzieciom zabawę w tworzenie audycji radiowej pod tytułem „Zwierzęta na wsi”. Wybierz prezentera, który zapowie audycję. Zdecyduj również, kto będzie odgrywał rolę reportera. Pozostałe dzieci będą udawać odgłosy zwierząt, które żyją na wsi – konia, psa, kota, krowy, owcy, świni, kury, koguta, żaby. Wykorzystaj funkcję nagrywania w komórce. Poproś reportera żeby zapowiadał poszczególne zwierzęta i pozostałe dzieci, żeby kolejno je udawały. Odsłuchaj nagranie z dziećmi.

Ewaluacja

Czy po przeprowadzeniu zajęć ich uczestnicy i uczestniczki:

  • rozumieją, że głoś można nagrywać
  • rozumieją, że głos można imitować
  • wiedzą czym jest radio, audycja radiowa i do czego służy

wróć do spisu treści

Czytelnia ?

”Nagrywamy, montujemy i realizujemy audycję radiową. Krok po kroku…” wskazówka i instrukcja do konkursu Centrum Edukacji Obywatelskiej ”Od radia Wolna Europa do Wolnej Polski” [online], [dostęp: 30.12.2014], Dostepny w internecie: http://jezioranski.org/wp-content/uploads/2014/05/Jak-nagrac-audycje-instrukcja.pd

Polak Marcin, ”Jak nowe technologie pomagają nam uczyć?” [data: 25.10.2008], [online], [dostęp: 30.12.2014], Dostepny w internecie: http://www.edunews.pl/edytoriale/511

wróć na górę