1%
Logo akcji 1%

Czy wiesz, że możesz nam pomóc rozwijać Edukację Medialną, przekazując 1% swojego podatku? To bardzo proste - wystarczy, że w zeznaniu podatkowym podasz nasz numer KRS 0000070056.

Dowiedz się więcej

x
Scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały

45m
Nie wymaga dostępu do Internetu
Bez Internetu

Ta lekcja jest częścią tematu Bezpieczeństwo na poziomie gimnazjum.

Lekcja: Zakupy on-line

wróć do spisu treści

Wiedza w pigułce ?

Sklepy internetowe to nie tylko sklepy, w których po prostu wybierasz jakiś przedmiot i za niego płacisz. Mechanizmy zakupów on-line dają różne możliwości wybierania towarów i płacenia.

Podstawowymi zaletami zakupów on-line są zazwyczaj niższe niż w zwyczajnych sklepach ceny, możliwość szybkiego znalezienia jak najkorzystniejszej oferty i opinie na temat produktów. Korzystaj z porównywarek cen. Są to bazy, które udostępniają takie informacje o towarach i przyspieszają proces szukania najlepszej okazji.

Istnieją alternatywne do zakupów w sklepach sposoby kupowania w internecie.

  • aukcje — ustalasz, ile chcesz zapłacić, ale rywalizujesz z innymi, więc cena rośnie. Wygrywa ten, kto poda kwotę, której nikt później nie przebije.
  • zakupy grupowe — cena usługi jest niższa, bo kupuje ją wiele osób.
  • kupowanie w chmurze — kupujesz dostęp do serwera i treści (np. e-book, film, gry). Treść jest dostępna online lub przesyłana na dedykowane urządzenie. Warto robić kopie zapasowe — kiedy strona zostanie zamknięta, znikną także zakupione treści. Korzystaj z dozwolonego użytku (kopiowanie na użytek własny).

Internet umożliwia bezpośrednią wymianę między wytwórcą a kupującym. Możesz bez pośredników (wydawców, sklepów) kupić książkę lub muzykę od autora, ubranie od projektanta. Często sama możesz zaproponować cenę lub targować się.

Podstawą zakupów on-line jest zaufanie. Zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawców — czytaj komentarze na ich temat. Sama również dziel się opiniami, pomoże to innym kupującym podjąć decyzję. Zwracaj uwagę na to, czy w ogłoszeniu zawarte są zdjęcia produktów i dane kontaktowe sprzedawcy. Korzystaj z ofert „try before buy” — zamawiaj/ściągaj próbki.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w sieci podczas zakupów w internecie. Przed dokonaniem transakcji, zapoznaj się z polityką prywatności sklepu, sprawdź certyfikaty i bezpieczne połączenie (adres powinien zaczynać się od https i, w zależności od przeglądarki, symbolu kłódki) strony. Przy transakcji na odległość masz 14 dni na zmianę zdania — możesz odesłać towar i dostaniesz pieniądze z powrotem.

Istnieją różne rodzaje sposobów dokonywania płatności. Płacić można przelewem, kartą kredytową lub za pomocą różnych systemów pozwalających na płatności internetowe, jak konto PayPal.

wróć do spisu treści

Pomysł na lekcję ?

Zakupy w internecie stają się tak naturalne, jak te w sklepie spożywczym. Ich specyfika jest jednak inna. Zajęcia dają możliwość uczestnikom i uczestniczkom przyjrzenia się specyfice zakupów w internecie: kwestiom bezpieczeństwa, ceny, płatności i czynnikom wpływającym na podejmowane decyzje. Ćwiczenia zachęcają również do formułowania swojej opinii na temat zakupów on-line.

Cele operacyjne

Uczestniczki i uczestnicy:

  • znają różne sposoby zakupów w internecie;
  • są świadome/świadomi specyfiki zakupów na aukcji, zakupów w sklepie internetowym i zakupów dostępu do czasopism internetowych;
  • potrafią wskazać możliwe zagrożenia przy zakupach internetowych;
  • wiedzą, jakie czynniki mogą wpływać na podejmowanie decyzji przy zakupach internetowych.

Przebieg zajęć

1.

Poproś uczestników i uczestniczki o podanie przykładów zakupów w internecie. Co i w jaki sposób kupują w internecie?

2.

Podziel uczestników i uczestniczki na 4 grupy. Każda grupa będzie analizować inny sposób zakupów. Rozdaj każdej grupie jedną kartę z karty pracy „Zakupy — zadanie” (ODT, DOC). Poproś grupy o opisanie specyfiki zakupów, wspomagając się wypisanymi kategoriami. Poproś grupy o prezentację. Skorzystaj z pomocy dla osoby prowadzącej zajęcia „Zakupy — rozwiązanie” (ODT, DOC), gdzie znajdziesz przykładowe odpowiedzi.

3.

Wskaż 4 kąty na sali i wyjaśnij, co każdy z nich oznacza: bardzo zgadzam się, trochę zgadzam się, trochę nie zgadzam się, bardzo nie zgadzam się. Zapisz na tablicy zdanie: „Wolę kupować on-line”. Poproś uczestników i uczestniczki o wybranie odpowiedniego kąta w zależności od tego, w jakim stopniu zgadzają się lub nie z podanym stwierdzeniem. Poproś każdą grupę o wypisanie na kartce swoich argumentów. Poproś grupy o prezentacje.

Ewaluacja

Czy po przeprowadzeniu zajęć uczestniczki i uczestnicy:

  • znają różne sposoby zakupów w internecie?
  • są świadome/świadomi specyfiki zakupów na aukcji, zakupów w sklepie internetowym i zakupów dostępu do czasopism internetowych?
  • potrafią wskazać możliwe zagrożenia przy zakupach internetowych?
  • wiedzą, jakie czynniki mogą wpływać na podejmowanie decyzji przy zakupach internetowych?

Opcje dodatkowe

Ćwiczenie 3 możesz rozszerzyć o możliwość zmiany grupy po prezentacji argumentów. Po prezentacji argumentów zwróć uwagę na to, że przedstawione przez grupy argumenty mogły wpłynąć na czyjąś opinię. Powiedz, że teraz można przejść do innej grupy. Osoby, które zmieniły miejsce, zapytaj, co wpłynęło na ich decyzję. Poproś uczestników i uczestniczki o wypowiedzi, które argumenty innych grup były dla nich ciekawe albo nowe.

wróć do spisu treści

Materiały ?

Karta pracy „Zakupy — zadanie” (ODT, DOC)

Pomoc dla osoby prowadzącej zajęcia „Zakupy — rozwiązanie” (ODT, DOC)

wróć do spisu treści

Zadania sprawdzające ?

Zadanie 1

Uzupełnij brakujące słowa w tekście następującymi wyrazami:

certyfikatygrupowychbezpiecznehttpspolitykę prywatnościkłódkikomentarzach

Dokonując transakcji w internecie należy zwrócić uwagę na sklepu, połączenie i sprawdzić . Bezpieczne połączenie można poznać po tym, że adres zaczyna się od i na przykład symboli . Wiarygodność sprzedawców możemy poznać po użytkowników. W przypadku zakupów cena jest niższa, ponieważ wielu użytkowników kupuje ten sam produkt.

wróć do spisu treści

Słowniczek ?

zakup w chmurze
możliwość odpłatnego korzystania z usługi (np. gry lub bazy danych), bez konieczności kupowania sprzętu lub oprogramowania - dane przechowywane są na serwerze dostawcy usługi.
try before buy
(ang. wypróbuj, zanim kupisz), możliwość darmowego testowania produktu lub usługi oferowana przez sprzedawcę.

Zobacz cały słowniczek.

wróć do spisu treści

Czytelnia ?

wróć na górę