Ta lekcja jest częścią tematu Korzystanie z informacji na poziomie wych. przedszkolne.

Lekcja: Czy Czerwony Kapturek istnieje naprawdę? Prawda i fikcja w mediach

Dzieci często potrafią rozróżnić prawdę od fikcji w bajkach. Nie zawsze im się to jednak udaje. Podczas lekcji zobaczą, że inspiracją dla autorów bajek jest rzeczywistość np. świat zwierząt. Dzięki swojej wyobraźni będą mogły stworzyć własnego bohatera.

• wiedzą, że postacie obserwowane w mediach, ukazywane na ekranie telewizyjnym mogą być fikcyjne;
  • wiedzą, że postaci z bajek są wymyślone przez człowieka

Rozdaj dzieciom materiał pomocniczy ”Zwierzęta z bajek”. Poproś żeby przyjrzały się ilustracjom, a następnie wybrały te, które istnieją w rzeczywistości i oznaczyły je czerwoną kropką. Te które uznają za bajkowe niech oznaczą zieloną. Następnie poproś dzieci, aby połączyły je w pary, to jest zwierzę rzeczywsite z jego bajkowym odpowiednikiem. Poinformuj dzieci, że nie każde zwierzę będzie miało swoją parę.

Rozdaj dzieciom czyste kartki, kredki i stare kolorowe magazyny. Poproś żeby zrobiły kolaż przedstawiający swoją bajkową postać, np. hybrydę, czyli nierealne połączenie dwóch zwierząt. Zaproponuj, żeby na początku narysowały kontury kredką później wypełniały je wycinkami z gazet.

• rozumieją, że postacie fikcyjne i realne różnią się od siebie.
  • potrafią wskazać na fikcyjne elementy, nierealne połączenia w postaci z bajki

Pokaż dzieciom dowolną ekranizację lub fragment bajki. Poproś, żeby rozróżniły, które postaci są fikcyjne.

• Leszczyński Grzegorz, ”Literatura i książka dziecięca: słowo, obiegi, konteksty”, Wydawnictwo CEBID, 2003