Scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały

45m
Wymaga dostępu do Internetu
Internet

Ta lekcja jest częścią tematu Kreatywne korzystanie z mediów na poziomie szkoła podstawowa 4-6.

Lekcja: I ty możesz stworzyć swój film!

wróć do spisu treści

Wiedza w pigułce ?

Dla nauczyciela

Zaproponuj uczestnikom zajęć, aby w pracach domowych wykorzystywali proste narzędzia do edycji plików multimedialnych. Jest to dobry sposób na uruchomienie ich potencjału twórczego. Praca nad stworzeniem kreatywnej całości jest jednym z podstawowych elementów edukacji estetycznej. Wykorzystywanie programów do edycji pomaga rozwijać także umiejętności informatyczne.

Edytor wideo YouTube to program darmowy, warunkiem jest założenie konta w Google oraz stworzenie własnego kanału na YouTube — to wymaga akceptacji nazwy ekranowej oraz regulaminu Google.

Dostęp do edytora znajduje się na stronie kanału użytkownika YouTube w zakładce narzędzia do tworzenia. Program zasysa z dysku komputera wybrane przez użytkownika filmy, muzykę i zdjęcia. Dodatkowo YouTube udostępnia ścieżki dźwiękowe, których można użyć za darmo. Można dodać efekty wizualne — przejścia między poszczególnymi elementami oraz napisy. Montowanie materiałów odbywa się na osi czasu, a jego efekty można monitorować w oknie wyświetlania filmu. Większość prostych programów do edycji filmów posiada te same funkcje — w podstawowym lub rozszerzonym zakresie. YouTube zachęca do korzystania z możliwości kreatywnego dzielenia się twórczością, udostępniając filmy do remiksowania oraz dając możliwości publikowania na licencjach Creative Commons.

Stworzony w ten sposób film można od razu udostępnić.

Dla ucznia

Nagrywasz filmiki i robisz zdjęcia komórką? Zmontuj je i stwórz własny film!

Dzięki programom do edycji jest to bardzo proste. Zaloguj się (lub poproś kogoś o pomoc w rejestracji) na kanale YouTube. W zakładce „Narzędzia do tworzenia” znajdziesz „Edytor wideo”. Wymyśl nazwę dla swojego projektu. Dodaj z komputera zdjęcia, filmy i muzykę. Połącz je, tak jak chcesz, na osi czasu pod ekranem wyświetlania filmu. Dodaj efekty i napisy. Jeśli jesteś zadowolona/zadowolony, opublikuj film i udostępnij w internecie.

Takie filmy możesz robić dla rozrywki lub jako prace domowe, sam lub wspólnie ze znajomymi. Możecie opowiedzieć swoją historię w ciekawy sposób!

wróć do spisu treści

Pomysł na lekcję ?

Uczestnicy dowiadują się, że poza nakręceniem filmu telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym z kamerą można w prosty sposób w komputerze dodać do niego muzykę, napisy i efekty filmowe.

Cele operacyjne

Uczestniczki i uczestnicy:

  • wiedzą, że istnieją w sieci narzędzia do pracy z amatorskimi filmikami;
  • potrafią podejmować własne działania twórcze przy pomocy ogólnie dostępnych narzędzi;
  • wiedzą, że praca nad filmem to nie tylko nagranie, ale też montaż i opracowanie dźwięku.

Przebieg zajęć

Przygotowanie do zajęć wymaga zarejestrowania się i stworzenia konta w programie dostępnym przez internet (np. w edytorze YouTube) lub instalacji na komputerach dla uczniów jednego z darmowych programów do obróbki filmów na komputerze (np. Windows Movie Maker, ABC Video Roll 2.5.70 itp.). Warto sprawdzić, czy taki program nie został już zainstalowany. Ważne jest, żeby prowadzący wcześniej zapoznał się z funkcjami programów lub aplikacji. Będzie mógł wówczas pomagać uczestnikom w pracach (przydatne są tutoriale zamieszczone w sieci). Prowadzący musi wiedzieć: jak dodać muzykę, jak dodać napisy początkowe i końcowe, jak wyciąć z filmu niepotrzebne fragmenty.

Przed zajęciami poproś uczestników, żeby w grupach po 2–3 osoby nagrali krótki film pt. „Przyroda blisko nas”. Film powinien trwać najwyżej 1 minutę. Może to być np. film dokumentujący spadający liść, padający deszcz, zachowanie ptaków itd. Przed zajęciami należy zgrać nagrane filmy na dysk komputera szkolnego lub sprawdzić, czy filmy przyniesione przez uczestników na pendrive'ach odtwarzają się na szkolnych komputerach. Istnieje możliwość przygotowania własnego filmu w ramach lekcji „Zaplanuj cyfrową opowieść”.

1.

Poproś uczestników i uczestniczki, żeby usiedli przy komputerach w tych samych grupach, w których nagrywali film. Uczestniczki i uczestnicy otwierają w programie przygotowanym przez prowadzącego film, który nagrali. Rozdaj grupom listę zadań do wykonania. Krok po kroku, przy pomocy rzutnika przeprowadź uczniów przez kolejne zadania — wyświetl dokładnie to, co uczestnicy mają na ekranach: stronę główną programu. Pokaż, wyświetlając podstrony z różnymi funkcjami, w jaki sposób dodaje się plik muzyczny, tytuł i napisy końcowe. Potem poproś o wykonanie zadań. Grupom, które szybko uporają się z zadaniem, poleć, żeby samodzielnie sprawdziły inne funkcje programu.

2.

Wyświetl przy pomocy rzutnika filmy kolejnych grup. Powiedz, że to zadanie było bardzo trudne i z pewnością 45 min to za mało, żeby poznać wszystkie możliwości programu. Zachęć uczestników do samodzielnej pracy ze swoimi filmami na komputerach domowych lub szkolnych w czasie, kiedy można swobodnie korzystać z pracowni informatycznej. Przypomnij, że nie wolno nagrywać innych bez ich zgody, a przed upublicznieniem filmu w internecie należy się upewnić, że nie narusza on niczyjej prywatności. Powiedz, że istnieje wiele programów do obróbki filmów, ale korzystanie z nich jest często związane z podaniem swoich danych, dlatego powinny je ściągać osoby dorosłe.

Ewaluacja

Czy po przeprowadzonych zajęciach uczestnicy i uczestniczki:

  • wiedzą, że nagranie można uzupełnić muzyką, napisami i efektami specjalnymi?
  • wiedzą, że istnieją programy do obróbki filmów?
  • potrafią w wybranym przez prowadzącego programie samodzielnie dodać muzykę i napisy do filmu?

Opcje dodatkowe

Uczestnicy łączą wykonane wcześniej, nieobrobione jeszcze filmy w jeden, wspólny film przyrodniczy.

wróć do spisu treści

Materiały ?

Materiał pomocniczy „Lista zadań” (ODT, DOC)

wróć do spisu treści

Zadania sprawdzające ?

Zadanie 1

Zaznacz, które zdania są prawdziwe.

  1. Prawda Fałsz W programie do obróbki filmów można podmienić oryginalną ścieżkę dźwiękową na inny, wybrany plik muzyczny (lub dźwiękowy).
  2. Prawda Fałsz Jeżeli dodamy w programie do obróbki filmów tytuł, to potem już nie można go zmienić.
  3. Prawda Fałsz W programie do obróbki filmów można wyciąć fragmenty, tak żeby nie było ich w końcowej wersji filmu.
  4. Prawda Fałsz Istnieje tylko jeden program do obróbki filmów w komputerze.
wróć do spisu treści

Słowniczek ?

Creative Commons
międzynarodowa organizacja wpierająca dzielenie się twórczością, współpracę i dzielenie się swoimi pomysłami przez wymyślanie nowych rozwiązań w prawie autorskim

Zobacz cały słowniczek.

wróć do spisu treści

Czytelnia ?

wróć na górę