Ta lekcja jest częścią tematu Edukacja varsavianistyczna na poziomie szkoła ponadgimnazjalna.

Ziemiańska jako soczewka świata lat międzywojennych

Cukiernia Ziemiańska – zwana nieoficjalnie Małą Ziemiańską znajdowała się przy ul. Mazowieckiej 12, w tej samej kamienicy co księgarnia Jakuba Mortkowicza i antykwariat Antoniego Merlińskiego. Była jedną z licznych filii „dużej” Ziemiańskiej mieszczącej się przy pl. Dąbrowskiego 8. Założona tuż po zakończeniu I wojny światowej przez Karola Albrechta i Jana Skępskiego, miała być schronieniem dla początkujących artystów.

Kariera Małej Ziemiańskiej rozpoczęła się w 1919 r., po upadku kawiarni Pod Picadorem z kabaretem Picador, prowadzonej przy Nowym Świecie przez awangardowych literatów skupionych w kręgach Skamandra i futurystów. Po plajcie skamandryci, poróżnieni wkrótce z futurystami, doszli do wniosku, iż znacznie przyjemniej jest przesiadywać w knajpce, niż prowadzić własną i przenieśli na Mazowiecką. Z czasem dorobili się własnego stolika na półpiętrze (cukiernia zajmowała dwie kondygnacje), gdzie bynajmniej nie oddawali się działalności artystycznej, a jedynie niekończącym się dyskusjom przy przepysznych ciastkach, z których lokal zasłynął w całym mieście. Dyskusje te były, rzecz jasna, ostro „zakrapiane” i wspomagane obfitymi posiłkami podawanymi w sąsiedztwie, U Wróbla. Przedwojenne cukiernie i kawiarnie Warszawy często pełniły rolę salonów literackich, artystycznych czy poetyckich. W określonych godzinach (począwszy od południa) trudno było znaleźć w nich wolne miejsce, ponieważ wielu warszawian przychodziło tylko po to, aby otrzeć się o powszechnie znane i czczone osobistości, także literatów. Stałymi bywalcami byli Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim i Kazimierz Wierzyński, do których często dołączał Tadeusz Żeleński-Boy i legendarny Franciszek Fiszer – kawiarniany filozof znany z genialnych powiedzonek, obżarstwa i opilstwa, a także z tego, że nigdy niczego nie napisał, przehulał rodowy majątek i żył potem na koszt przyjaciół. Od stolika na parterze zajmowanego przez czołowych polityków obozu piłsudczykowskiego (tu bywalcami byli m.in. Józef Beck i Walery Sławek) przenosił się chętnie na półpiętro gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, bohater licznych skandali i anegdot, rozmiłowany w życiu warszawskiej bohemy. Zaglądali do Małej Ziemiańskiej dziennikarze oraz gwiazdy teatru i kina, a artyści malarze zabiegali o możliwość udekorowania ścian cukierni.

Przejawem nowoczesności były obrotowe drzwi wejściowe oraz telefony na stolikach. Wieczorami, do pierwszej w nocy, przygrywała orkiestra Henryka Golda albo odbywały się spektakle teatrzyków rewiowych (np. w latach 1925-1927 Perskie Oko z rewelacyjną Zulą Pogorzelską). Po przewrocie majowym 1926 roku serdeczna komitywa świata artystyczno-literackiego z cywilnymi i mundurowymi politykami nie utrzymała się; był to początek końca kariery Małej Ziemiańskiej, która do początku lat 30. opustoszała.

Lekcja może stanowić atrakcyjny wstęp do rozważań nad literaturą dwudziestolecia międzywojennego, gdyż przybliża świat artystyczny i kulturę tamtych lat. Uczestnicy i uczestniczki poznają historię kawiarni Mała Ziemiańska, anegdoty z nią związane, a następnie tworzą memy obrazujące te anegdoty.

• przygotowują materiał graficzny ilustrujący anegdotę;
  • potrafią planować (samodzielnie i w grupie) działania związane z przetwarzaniem treści oraz podejmować spontaniczną aktywność związaną z remiksowaniem;
  • rozumieją znaczenie kawiarni warszawskiej jako ośrodka kultury w dwudziestoleciu międzywojennym;
  • lokalizują kawiarnię Mała Ziemiańska, potrafią wskazać ją na mapie;
  • w sposób anegdotyczny opowiadają o życiu kulturalnym stolicy lat dwudziestych i trzydziestych.

Opowiedz o znanych postaciach literatury i kultury dwudziestolecia międzywojennego, a następnie pokaż na mapie Warszawy jedno z najbardziej znanych miejsc tego okresu – kawiarnię Mała Ziemiańska przy ulicy Mazowieckiej. Opowiedz o bywalcach lokalu, wnętrzu i legendzie tego miejsca (patrz: wiedza w pigułce). Możesz też opowiedzieć o przedwojennym Śródmieściu Warszawy, skorzystaj z materiału pomocniczego ”Przedwojenne Śródmieście” (ODT, DOCX).

Następnie podziel klasę na grupy. Każdej z nich wręcz tekst anegdoty z książki Na rogu świata i nieskończoności Romana Lotha - karta pracy ”Anegdoty o Fiszerze” (ODT, DOCX). Zadaniem grup jest odnalezienie obrazków lub zdjęć, które staną się bazą do stworzenia memów. Memy muszą zawierać również tekst, który razem ze zdjęciem stanowił będzie ilustrację anegdoty.

Prezentacja pracy grupowej – przedstawiciele grup opowiadają anegdoty i przedstawiają wyniki swoich prac.

• znają historię kawiarni Mała Ziemiańska?
  • znają środowisko artystyczne dwudziestolecia międzywojennego?
  • potrafią stworzyć memy ilustrujące anegdoty tamtego okresu?

Jeżeli masz więcej czasu, opowiedz, kim był Franciszek Fiszer.

Znajdź i zgromadź informacje na temat innej, ważnej kawiarni dwudziestolecia międzywojennego Pod Picadorem.

mem
najczęściej zdjęcie lub inna forma grafiki wraz z podpisem; memy rozpowszechniane są głównie w mediach społecznościowych.

• Mencwel Jan, Wiśniewski Jan, Żółtowski Jan, Stolik zarezerwowany, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Warszawa 2011
  • Loth Roman (oprac.), Na rogu świata i nieskończoności, PIW, Warszawa 1985